Blahorečenie Anny Kolesárovej

29.04.2018 17:25

Slávnosť blahorečenia Anny Kolesárovej z Vysokej nad Uhom sa uskutoční 1. septembra 2018 na priestranstve štadióna Lokomotívy na Čermeľskej ceste v Košiciach. Novinárov o tom informovali na Arcibiskupskom úrade v Košiciach. Svätý Otec František na obrad blahorečenia delegoval talianskeho kardinála Angela Amata, prefekta Kongregácie pre kauzy svätých.

Košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober novinárom povedal, že žijeme v radostnom ovzduší, kedy sa začínajú prípravy na samotnú slávnosť. Očakáva sa na nej okolo 30 000 ľudí. Hlavný program sa začne v piatok 31. augusta 2018 večer v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach. Pokračovať bude v sobotu 1. septembra samotnou slávnosťou blahore-čenia a popoludňajším programom. Relikvie budú trvalo vystavené v Dóme svätej Alžbety v Košiciach, ako aj v jej rodnej obci. Z Košíc ich tam prenesú 30. septembra 2018. 

Božia služobníčka Anna Kolesárová sa narodila 14. júla 1928 vo Vysokej nad Uhom v okrese Michalovce. V závere druhej svetovej vojny - 22. novembra 1944 - ju zastrelil vojak sovietskej armády. Mladé dievča zomrelo, aby si zachovalo nevinnosť. Pochovaná bola v rodnej obci, kde sa v najbližších dňoch uskutoční exhumácia ostatkov. Dekrét o jej mučeníctve schválil začiatkom marca 2018 Svätý Otec František.